Ludzie kupują oczami – znaczenie packshotu w sprzedaży internetowej

W ciągu ostatnich lat, zakupy w internecie stały się niezwykle popularne. 

Szybkie i wygodne kupowanie interesujących nas produktów bez wychodzenia z domu, stało się doskonałą alternatywą dla zakupów stacjonarnych. 

 

 

Art Studio Wilkom

 

 

 

 

Jednak żeby nie stwarzać poczucia kupowania przysłowiowego kota w worku, e-sklepy za pomocą zdjęć produktowych starają się wzbudzić zainteresowanie klienta i pozwalają mu na zaangażowanie w kampanię sprzedażową. Dobrej jakości zdjęcia oprócz oczywistej prezentacji samego produktu, dodatkowo budują zaufanie do sprzedawcy oraz rozpoznawalność danej marki. Opis produktu jest istotny, ale to właśnie dobre zdjęcie przykuwa uwagę, a nieustannie rosnący rynek e-commerce zmusza do wykorzystywania coraz bardziej profesjonalnych i efektownych zdjęć w ofertach produktu. To właśnie zdjęcie, obok ceny i opisu, jest istotnym czynnikiem determinującym atrakcyjność produktu w oczach klienta. Źle dobrane fotografie wprowadzają w błąd i mogą być powodem zwrotu towaru. Statystyki wirtualnych sprzedaży wskazują, że około 22% zwrotów jest uzasadnionych znaczącą różnicą między zdjęciem, a faktycznym produktem. Natomiast ok. 7% zwracających otrzymało towar znacząco różniący się kolorystycznie lub zupełnie innego koloru niż na prezentowanym zdjęciu. Pokazuje to skalę umieszczania w ofertach sprzedażowych obrazów niemających nic wspólnego ze stanem faktycznym.

Jak powinno wyglądać dobre zdjęcie produktowe - packshot? 

  • Zdjęcie powinno dostarczać konkretną wiedzę na temat przedmiotu. 
  • Na zdjęciu poprzez odpowiednie oświetlenie, powinniśmy uzyskać wrażenie wzrokowe zbliżone do tego jakie wywołuje dany przedmiot (np. metaliczny połysk) 
  • Dzięki optymalnemu poziomowi ostrości nadamy przestrzeni i sprawimy, że produkt "wyjdzie" z ekranu. 
  • Kontrolowanie wiernego oddania kolorów zwiększy naszą wiarygodność przy konfrontacji klienta z fizycznym produktem.

 

ArtSzok
Gin Atelier - Dorota Cenecka
Jung

 

Niezależnie od branży właściwa prezentacja produktu i ukazanie jego charakterystycznych elementów jest kluczowa dla zainteresowania klientów. Kształt, kolor, faktura czy precyzja wykonania - to wszystko ma szczególne znaczenie w sprzedaży internetowej ale również przy tworzeniu dobrego katalogu, folderu, ulotki czy innego materiału reklamowego. Packshoty powinny pokazywać jak najwięcej detali, tak żeby odbiorca mógł dokładnie zapoznać się z produktem, którego nie możemy dotknąć. Dobrze wykonane zdjęcie powinno w odbiorze zastąpić bezpośredni kontakt z produktem "na żywo". Klienci oczekują przede wszystkim, żeby zdjęcie wiernie oddawało rzeczywiste cechy wyrobu. W przypadku biżuterii najczęściej jest to metaliczny błysk złota lub srebra, czasem matowa powierzchnia albo szlif lub struktura powierzchni użytego kamienia. Niekiedy do tego celu wystarczy tylko jedno ujęcie, a czasem produkt wymaga innych ujęć np. zbliżeń szczegółów. Trzeba pamiętać że przedmioty też mają swoje lepsze i gorsze strony. Dobrze wykonane zdjęcie może podkreślić ich atuty i jednocześnie zamaskować mankamenty. 

 

Gold-Money
 

 

REKLAMA: PB Studio z przyjemnością wykona zdjęcia produktowe i podda je profesjonalnej obróbce graficznej, zgodnie z indywidualnymi wytycznymi klienta. Zdjęcia mogą być wykorzystane w sklepach internetowych, portalach społecznościowych, a także w prasie i niektórych materiałach reklamowych.
Po więcej informacji odsyłamy na naszą stronę internetową www.pb-studio.pl email: info@pb-studio.pl  tel. +48 58 520 90 99.

Autor: Piotr Sadowski

akceptuję

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Możesz w każdej chwili zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Więcej dowiesz się w Polityce prywatności.